Salvadora máme hodně rádi, vo tom žádná, ale tohle je i na něj dost vyjetá záležitost… IT velí světu a co teprve AI? No pojďme se na to podivat.

Týpci v Googlích výzkumnejch laborkách makaj na umělej inteligenci dnem i nocí. Neurální sítě uměj rozeznávat řeč, obrázky atd.

Jak to funguje? No prostě počítači pošleš milion různejch obrázků banánu, řekneš mu, že to je banán a on si to zapamatuje. V podstatě si udělá vlastní představu o tom, co to ten balán vlastně je. Borci v Googlu si řekli, že jejich neurální síť už je dostatečně nakrmená, takže se rozhodli zkusit opačný postup. Poslali počítači náhodný šum a nechali ho do něho promítnout jeho „představu“ o banánu.

2gdk5k5k_1

Že vám to kule nerve? Tak podivejte na tohle. Místo šumu poslali počítači běžný obrázek. Ten si v něm na první nástřel všiml několika bodů, které mu něco „připomínaly“. V podstatě mu umožnili použít jeho představivost. Něco jako když před padesáti lety zhulený lezci pojmenovávali věže v Ádru. Taky jste nikdy úplně nepochopili Milence, nebo Kapra na podnose a další abstrakce?

4kkdt

Pořád slabý? Rozumim… Když počítači pustili ten obrázek několikanásobně po sobě, tak se teprve začali dít tripoidní divy.

Iterative_Places205-GoogLeNet_4

Hustý co? Taky to chcete na zeď nad postel?

Každopádně celej článek plnej odbornejch termitů najdete na OSEL.cz. Konkrétně tady. Kluci vědátorský tam často píšou hodně zajímavý věci. Osobně doporučuju do trambaje, místo Hromu a podobnejch periodik. OSEL.cz je totiž fakt boží! Určitě tu o něm uslyšíte častěji ;)

Včera se tohohle tématu taky chytili týpci z Maxima. Samozřejmě svým osobitým způsobem. Článek můžete vočekovat hír. Dokonce tam jsou odkazy na přeprasení vlastních obrázků, ale fronta na několik tejdnů… Pro zpříjemnění čekání doporučuju starší Jokeroviny, hodně zábavy a sem tam nějakýho Jokera :D

Čím víc, tím víc!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *