• Lednice na ulicích. Můžeme se inspirovat ve španělsku?

  Posted on Srpen 24, 2015 by in Jokerovina, Věda a technika, aneb svět není tak v prdeli

   

  Cože? To jako aby si kolemjdoucí mohli vychladit svýho lahváče na rohu Hradecký a Bří synků? Eeeee, to nebude ono.

  Španěláci, konkrétně z Baskickýho Galdakaa, prostě neradi šeredí jídlem. Co nesním, to šoupnu do veřejné pouliční lednice, kde si na tom může smlsnout týpek, kterej by jinak byl odkázanej na půlku číze a hranolky s popelem, který vyhrábnul v odpaďáku před mekáčem.

  Je radost se dočíst, že se ve světě používaj mozky a to k solidárním účelům. Posledně jsme psali o Švédskejch obchoďácích pro chudinu. Tentokrát v tom má prsty pan Alvaro Saiz, který má zkušenosti s provozem potravinových bank.

  S nápadem na „solidární lednice“ vyrazil za starostou cca třicetitisícového města. Tomu se nápad líbil, na jednu stranu mu připadal šílený, ale na druhou byl ženiální. Zabralo to pár týdnů, než se projekt mohl uvést do chodu. Bylo nutné uskutečnit hygienická a právní opatření, aby nějaký filuta nemohl zažalovat město, pokud by se po várce majonézovejch chlebíčků obrátil naruby.

  Nastavili v celku jednoduchá pravidla – žádné syrové maso, žádná vejce, a pokud by v lednici něco zůstalo déle než čtyři dny (což se samozřejmě nikdy nestalo), tak to musí letět do koše.

  Saudi-street-refrigerator-feeds-needy-Akhbaar24-

  Lednice plní restaurace i občané města. Občas se dokonce stává, že někdo vaří jídlo jen proto, aby měl odškrtnutý dobrý skutek pro dnešní den. Hustý, což?

  Učitelé z místních škol chodí s dětmi na „exkurze“, aby jim ukázali, že dělit se s ostatními a zbytečně neplýtvat je normální.

   

  Čím víc podobných projektů poběží, tím víc budeme mít radosti. Ou jé!

   

  Zdroj: http://www.goodnewsnetwork.org/town-installs-outdoor-refrigerator-so-locals-can-feed-the-hungry-in-spain/


*

Jasně, už mi bylo 18 let ...nebo ne?

I když neradi, tak ctíme platný zákon o regulaci reklamy a kodex Rady pro reklamu. Pokud ti ještě není 18, tak musíme citovat policistu, kterého jsme v mládí potkávali v parku: "Prostě ještě nemůžete! Budete to muset vydržet."