• MAMMUT avalanche day na Bradlerkách

  Posted on Únor 8, 2016 by in Co nás baví, Jokerovina, Uplynulé akce

   

  IMG_0418

  Společně s HUDYm jsme dohlíželi, jak koedukovaná skupina skialpinistů pícháním zachraňuje desky zavalené simulující lavinou. Cože? Nesmysl, nebo čistá pravda?

  Bradler

  Nultý ročník workshopu a následného závodu v lavinové záchraně byl povedený. Sešla se různorodá skupina lidí. U stánku se nám otočili jak profíci od horské služby, tak úplní začátečníci. Všechny však spojoval široký úsměv. Ono na akcích podobného typu to tak zkrátka bývá. Trolové a hejtři se takovým akcím většinou vyhýbají.

  IMG_0358

  Simulující lavina?

  Rolbou a lopatama nahrnutá hromada sněhu – cca 20x10m.

  12665806_10208621128066352_1144150847_n

  Zavalené desky?

  Jako brigošek jsme si za život vyzkoušeli dost, ale nechat se zasypat pod dvoumetrovou hromadu sněhu by se asi nechtělo nikomu. Proto na scénu nastupují elektronické desky, které zachytí, když do nich narazí lavinová sonda. Do simulující laviny borci z FTVS, kteří na celý závod dohlíželi, zahrabali dvacet snímacích desek. Každému účastníkovi pak dálkovým ovládáním aktivovali vždy dvě jiné.

  Jak funguje závod?

  Spustí se desetiminutový limit a do laviny naběhne „zachránce“ s pípákem a píchací sondou. Jakmile sondou trefí obě aktivované desky, tak se zastavuje čas.

  12722101_10208621134466512_1568699322_n

  Co jsme odposlechli od stánku

  Profi záchranáři na zkouškách lavinové záchrany mají v podstatě stejný test. Obě desky musí najít do pěti minut.

  Pozitivní bylo, že všichni účastníci stihli obě desky najít do stanoveného limitu deseti minut. Většina se vešla i do limitu pěti minut. Nejrychlejší borec to stihl za minutu a třicet tři vteřin, což je nejspíš na Guinessovku! Ostatní stupně vítězů i u holek byly obsazeny časy lehce nad tři minuty.

  IMG_0409

  Památné hlášky

  Sice jsem mu vypích voko, ale přežil.

  Poslední záchranář vyráží do laviniště! Ostatní závodníci své „oběti“ našli ve stanoveném limitu. Tak uvidíme, jak se s tím nejmladší účastník popere. Aneb jak lehce vystresovat posledního účastníka :)

  A všichni tam píchají jako o život.

  A jeden interní:

  Fakt jsi řekl MAŠT

  „Fakt jsi řekl MAŠT?“

  „Ano, řekl jsem MAŠT.“

  Od soboty tedy u Jokeřího stánku už nenajdete mošt, alébrž  jablečný mašt. Zní to mnohem lépe.

  Radost z příjemně prožitého dne nám pokazily zprávy o tragédii ve Švýcarsku… Opatrnosti na horách není nikdy dost. Naposledy vydechnout při milované činnosti, je však snem mnoha z nás. Čest jejich památce.


*

Jasně, už mi bylo 18 let ...nebo ne?

I když neradi, tak ctíme platný zákon o regulaci reklamy a kodex Rady pro reklamu. Pokud ti ještě není 18, tak musíme citovat policistu, kterého jsme v mládí potkávali v parku: "Prostě ještě nemůžete! Budete to muset vydržet."