• Mili, Mikro, Nano, Pyčo a zubní kazy

  Posted on Srpen 2, 2015 by in Jokerovina, Věda a technika, aneb svět není tak v prdeli

   

  Kuci šikovný na univerzitě v Rochesteru si usmysleli, že zabojujou proti zubnímu kazu. Mikroorganismy, které způsobují kažení zubů, chtějí potírat nanočásticemi. Cože?

  zuby

  Jak to vlastně s tou naší hubou je?

  Každý z nás má v chlebárně slušnou paletu mikroflóry. Ta pobývá samozřejmě i na zubech. Hnízdí pěkně v plaku a jakmile dostane nějaký dobrý cukříky, tak začne vylučovat kyseliny, který naleptávají sklovinu, což může víst až k tvorbě zubního kazu. Co následuje, není třeba dodávat. Ještě že jsou zuby inervovaný, fakt…

  Nicméně borci v Améru vytvořili nanočástice, který se radostně uchytí v zubním plaku. Jakmile dojde ke zvýšení kyselosti, začnou vylučovat seskviterpen farnesol, kterej škodlivý bakterie pošle do věčnejch lovišť.

  Heuréka!

  In vivo pokusy úspěšně probíhaly na potkanech. Takže snad nebude trvat dlouho a tadle vychytávka se dostane i mezi lidi.

  K zahození zubních kartáčků to sice nepovede, neb i na zubní plak se vztahuje naše všeobsahující pravdovidlo – „Čím víc, tím víc“ Ale rozhodně lepší, než drátem do zubního kanálku.

  Celej článek si můžete přečíst hír. A vůbec doporučujeme číst Jokeroviny a OSEL.cz

  Bač bač jucharé.


*

Jasně, už mi bylo 18 let ...nebo ne?

I když neradi, tak ctíme platný zákon o regulaci reklamy a kodex Rady pro reklamu. Pokud ti ještě není 18, tak musíme citovat policistu, kterého jsme v mládí potkávali v parku: "Prostě ještě nemůžete! Budete to muset vydržet."