• Sájnc fikšn bez fikšn – gúd ňús for evryvan

  Posted on Září 14, 2015 by in Jokerovina, Věda a technika, aneb svět není tak v prdeli

   

  Kočce výrobního ředitele se narodily koťata. Volali jsme na Nohu a prejže teď jedou hlavně ve štěnatech tak neim… Každopádně máme i jiný novinky. Kuci šikovný z Audiny vyprodukovali nový palivo z oxidu uhličitýho a vody.

  audi znak

  A japa že to teda probíhá? A jak to funguje?

  V první řadě zahřejou vodu na velmi vysokou teplotu, až se promění v páru. Tu pak pomocí vysokoteplotní elektrolýzy rozloží na vodík a kyslík. V syntetickejch generátorech do toho naperou CO2, který začne reagovat s vodíkem. Tím vzniká produkt z uhlovodíkových sloučenin s dlouhým řetězcem, kterýmu týpci v bílejch pláštích přezdívají „blue crude“

  Hale s mejma perfektníma znalostma chemie sem tipoval, že z toho bude sůl a voda, ale prej jakože ne-e.

  Uvidíme jak do toho blutwursti šlápnou a jaký budou energetický náklady na výrobu, esi to jako není „Zabij bobra, zachráníš strom…“ Každopádně tuhle bujabézu si do auta zatím čepuje jen ředitlka výzkumu a ještě to mixuje s naftou, ale i tak bych řek, že to je krok správnym směrem. S fosilníma palivama to totiž není uplně zadel.

   

  No a tak si tak jako řikám, že jestli se za půl roku bude jezdit na „blue crude“, tak jestli není čas zastavit snižování emisí. V Číně to za poslední dva roky ukrojili o kus odpovídající produkci celej Grejt Britn, což je pěknejch pár komínů a vejfuků…

  China-Smokestsck-PhotoCredit-Jonathan-Kos-Read1

  Amíci zase jedou bomby ve vývoji alternativních zdrojů energie. Zvládli třeba vyrobit úplně transparentní fotovoltaickej panel, takže není problém, aby se třá mrakodrap z větší části nabíjel sám z plochy svejch oken. Jako efektivita 1% není kulervoucí, ale lepší než drátem do voka. A pude vejš.

  fotovoltaika

  V Amstru zase týpci vydláždili solárníma panelama cca 70 metrů cyklostezky. Tehle chodníček za půl roku vyprodukoval přes 3000 kW/h, což je baj voko spotřeba jednoho průměrnýho človíčka s mobilem, počítačem, televizí, boilerem a tak… Až to bude na trhu, tak si asi taky vydláždim před barákem a rovnou to jebnu i na střechu, protože tam to taky patří… louky vosázený panelama jsou tak akorát na pleskanec do čela.

  Solar-bike-path-PhotoCredit-SolaRoad

   

  Mějte se a smějte se. Dyť vono to není zas až tak úplně v prdeli.

  Čím víc, tím víc!


*

Jasně, už mi bylo 18 let ...nebo ne?

I když neradi, tak ctíme platný zákon o regulaci reklamy a kodex Rady pro reklamu. Pokud ti ještě není 18, tak musíme citovat policistu, kterého jsme v mládí potkávali v parku: "Prostě ještě nemůžete! Budete to muset vydržet."